دستور العمل نصب و راه اندازی سیستم اعلام سرقت

دستور العمل نصب و راه اندازی سیستم اعلام سرقت

استاندارد اصلی نصب و راه اندازی سیستم اعلام سرقت بستگی به مشخصات فنی این تجهیزات داشته که توسط شرکت سازنده در کتابچه راهنمای آن محصولات آورده می شود.

شرکت های سازنده نیز موظف به رعایت استانداردهای بین المللی بوده و محصولات تولیدی را با نظارت سازمان های استاندارد تولید کرده و امتیاز استانداردهای درجه یک را برای محصولات خود اخذ می کنند.

اما این مقاله قصد دارد به مکان تجهیزات و نصب صحیح تجهیزات بپردازد.

نصب سخت افزاری

در مرحله اول نیاز هست تا مواردی مانند پنل اصلی، سنسورها و آژیرهای مربوط به دزدگیر جانمایی و نصب گردند.

– نصب پنل اصلی:

مکان نصب کنترل پنل اعلام سرقت در اصل باید در جایی به دور از دسترس باشد تا در مواقعی که سارقین به مکان ورود کردند نتوانند آن را به آسانی یافته تا این سیستم را از کار بیندازند. اما کنترل پنل هایی که امروزه به بازار عرضه می شوند دارای صفحه کلید برای وارد کردن شماره بوده و از همه مهمتر اینکه روی پنل اعلام سرقت چراغ هایی وجود داشته که وضعیت دستگاه را نمایش می دهند پس بهتر است کنترل پنل در جایی در معرض دید قرار گیرد اما نه برای عموم بلکه برای مدیریت آن مکان یا شخص دارای مسئولیت مانند نگهبان. تا در همواره وضعیت دستگاه روئیت شده و در زمان فعال شدن بتوان مکان دقیق هشدار را از نشانگرهای دستگاه متوجه شد.

بنابراین بهترین مکان برای نصب پنل مرکزی اعلام سرقت یا دفتر ریاست (مدیریت) و یا دفتر نگهبانی است. محل دقیق نصب آن هم در قسمتی از اتاق که هم خیلی در دسترس نباشد و هم بتوان چراغ های دستگاه را به راحتی ملاحضه کرد.

این محل معمولاً در فاصله نیم متری از سقف و حدوداً ۲/۵ متری از کف است. فاصله نیم متری از سقف به دلیل فضای مورد نیاز آنتن دستگاه است.

این مسئله برای دستگاه های اعلام سرقت بی سیم که باید با تجهیزات بی سیم کار کند قدر متفاوت خواهد بود زیرا اولویت نصب را برآیند سایر تجهیزات تعیین می کنند.

به عبارت دیگر در سیستم اعلام سرقت بی سیم کنترل پنل در مکانی نصب می شود که آنتن دهی خوبی بین آن و سایر تجهیزات برقرار باشد و این ممکن است نتیجه خوبی از لحاظ امنیتی حاصل نکند.

از اینرو مشکل نا امن بودن کنترل پنل در نوع بی سیمی از جمله مشکلات این نوع سیستم اعلام سقت می باشد.

دستورالعمل نصب سنسورها

نصب دزدگیر اماکن

جانمایی سنسورهای دزدگیر

دستورالعمل نصب سنسور درب

دستورالعمل نصب مگنت درب

دستورالعمل نصب چشمی دزدگیر PIR

دستورالعمل نصب چشمی دزدگیر

نوع سنسور دزدگیر نقش تعیین کننده ای در جانمایی نصب آن ها دارد. به عبارت دیگر ابتدا باید مشخص شود سنسور مورد نصب از چه نوعی است؟

مثلاً اگر سنسور مورد نظر از نوع شوک سنسور است دقیقاً روی شیشه چسبانیده می شود.

یا سنسور پدالی زیر پای مسئول مکان قرارداده می شود.

چشمی های حرکتی معمولاً مقابل درب های ورودی و پنجره ها نصب می شوند.

وظیفه این سنسور تشخیص حرکت های غیر مجاز در محل است.  اما به واسطه ساختار مادون قرمز آن در هنگام نصب این سنسور باید چند نکته را در نظر داشته باشیم:

• از نصب سنسور در نزدیک و یا مقابل سیستم های گرمایشی مانند بخاری خودداری کنید.

• سنسور در جایی قرار بگیرد که نور مستقیم خورشید در آن تابیده نشود.

• جهت سنسور عمود بر شیشه قرار نگیرد چراکه بازتاب امواج در سنسور باعث ایجاد خطا در سنسور می شود.

• سنسور در ارتفاع و زاویه دید مناسب قرار بگیرد، که این نکته در کاتالوگ آن محصول و توسط شرکت سازنده تعیین می شود بنابراین ارتفاع نصب و عمق دید سنسورها با یکدیگر متفاوت هستند.

• از سنسورهای داخلی برای محیط های بیرونی استفاده نکنید، سنسورهای بیرونی کاملا متفاوت هستند و در صورت نیاز از سنسورهای بیرونی استفاده کنید.

• در موارد خاص می توانید از سنسورهای حرکتی ۳۶۰ درجه و یا پرده ای برای پوشش محیط مورد نظر استفاده کنید. به طور مثال سنسور های سقفی به دلیل پوشش ۳۶۰ درجه می توانند با نصب شدن در مرکز سقف، تشخیص حرکت در تمامی جهات را پوشش دهد.

نصب دزدگیر اماکن

– سنسور درب و پنجره یا مگنت برای جلوگیری از نفوذ افراد از درب و پنجره استفاده می شود. به این صورت که دو قسمت آهنربا بر روی قسمت متحرک درب و چهارچوب درب نصب می شوند.

به محض اینکه این دو قطعه از هم کمی فاصله بگیرند سنسور تحریک می شود. برای نصب این دو تکه از چسب دوطرفه استفاده می شود و با فاصله حداکثر یک سانتی متر از یکدیگر باید قرار بگیرند.

دقت کنید که اگر اختلاف سطح بین دو قسمت وجود دارد از فوم یا چوب برای هم سطح کردن استفاده کنید و سنسور را در قسمت داخلی درب نصب کنید.

تنظیمات نرم افزاری

در این بخش نیاز هست تا تنظیمات سیستم بر روی پنل اصلی انجام شود این تنظیمات به چند حالت بسته به نوع دزدگیر می تواند انجام شود. تنظیماتی که اهمیت زیادی برای راه اندازی دارند عبارتند از:

تعریف شماره های تماس و پیامک

تعریف و نامگذاری سنسورها

تغییر رمز عبور پیش فرض سیستم

تنظیم حجم صدا وطول مدت آژیر

در برخی سیستم ها با انجام تنظیمات با صفحه کلیدی که بر روی پنل اصلی قرار دارد انجام می شود.

در برخی دیگر با وارد شدن به کنسول تنظیمات به وسیله کامپیوتر انجام می شود.

و در بعضی دیگر توسط اپلیکیشن و نرم افزار موبایل می تواند انجام شود که ساده ترین راه برای انجام تنظیمات دستگاه می باشد.

تست و آموزش استفاده از دزدگیر

در این قسمت لازم است که تک تک سنسورها با در نظر گرفتن زاویه دید مورد نظر تست شوند. عملکرد صحیح دزدگیر، هدف اصلی اجرای یک دزدگیر در محل می باشد و بهترین اطمینان برای این مورد، تست کامل سیستم است. سنسورها را یک به یک در حالت قفل سیستم تست کنید و آژیر را قطع نکنید تا دزدگیر به شما اطلاع رسانی کند و عملیات پیامک و تماس را به درستی انجام دهد.

برای استفاده صحیح و داشتن بهترین عملکرد پس از اعلام سرقت باید آموزش ببینید که در هنگام تماس گرفتن سیستم، چه کاری را باید انجام دهید. مثلا زمانیکه دزدگیر با شما تماس می گیرد، چگونه می توانید از راه دور آن را کنترل کنید.

نحوه کارکرد و عملیات نحوه تشخیص سنسورها و همینطور فعال و غیر فعالسازی سیستم به حالت های مختلف مثل ریموت کنترل و حالت پیامکی برای درک بهتر مصرف کننده می بایست به ایشان آموزش داده شود.

بازگشت به مقالات

آموزش نصب سیستم اعلام سرقت

آموزش سیستم اعلام سرقت

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

پانزده − 4 =